Līnijdejas 1.-3.klasēm

Vadītāja: Daina Cielava

Līnijdejas ir populāras visā pasaulē un maz ir valstu, kurās tās nedejo. Latvijā līnijdeju izaugsme aizsākās 90. gadu beigās, un nu jau tās iekarojušas pastāvīgu vietu brīvā laika pavadīšanas nodarbēs.

Līnijdejas var dejot jebkura vecuma cilvēki, kam tuva ir emociju izteikšana kustībā daudzveidīgas mūzikas pavadījumā. Šīs dejas būs interesantas gan bērniem, gan cilvēkiem jau sirmā vecumā. Tas ir labs veids kā iegūt pozitīvo enerģiju, vairojot dzīvesprieku, izkustoties un popularizējot aktīvu dzīvesveidu.

Šis ir visdemokrātiskākais deju veids. Nevienam nav aizliegts piedalīties – nav svarīgs ne vecums, ne ķermeņa uzbūves īpatnības, fiziskā sagatavotība vai iepriekšējas zināšanas un prasmes, tikai jābūt vēlmei dejot. Līnijdeju priekšrocība ir arī tā, ka nav nepieciešams deju partneris. Ja cilvēkam patīk dejot, saista dažāda stila mūzika, tad līnijdejas ir kā radītas viņam.

Par līnijdejām sabiedrībā vēl joprojām valda daudz dažādu aizspriedumu. Lielākajai daļai nezinātāju tā ir tikai garlaicīga mīņāšanās, tērptiem rūtainos kreklos, džinsos un kovboju zābakos. Laikā, kad par līnijdejām Latvijā zināja tikai retais, tās patiesi ir gājušas roku rokā ar kantrī mūziku. Šobrīd mode ir mainījusies, lielāko daļu deju pavada modernā mūzika, kas skan radiostacijās un televīziju mūzikas kanālos. Mūsdienās līnijdeju horeogrāfijas veido pie dažāda stila melodijām, ne tikai pie kantrī mūzikas. Sākot no rokenrola, džeza, līdz pat šā brīža iecienītākajām popmūzikas dziesmām.

Lai runātu par līnijdejām, kādas tās ir šodien, būtu jāpiemin ļoti daudz deju veidi un stili – piem. īru dejas, kontra-dejas, kā arī valsis, polka, ča-ča-ča u.c. sporta un sarīkojumu deju stili. Jaunieši labprāt pievēršas funky stila līnijdejām. Tās ir nedaudz sarežģītākas, taču jauniešiem ļoti saistošas, jo tur apvienoti gan hip-hop, gan jazz elementi.

Līnijdejotāju kustība Latvijā pēdējos gados ir strauji attīstījusies. Audzis ir gan dejotāju skaits, gan meistarības līmenis. Katru mēnesi interesentiem ir iespēja atbalstīt, apmeklēt un organizēt lielāka vai mazāka mēroga līnijdeju pasākumus, kā arī pierādīt savas spējas, gūt jaunus iespaidus un uzlabot savu deju tehniku pie profesionāliem horeogrāfiem un instruktoriem, piedaloties dažādu valstu rīkotajos līnijdeju čempionātos. Arī Latvijā jau vairāku gadu garumā regulāri tiek rīkoti un norisinās dažāda mēroga gan vietējās nozīmes, gan starptautiskie līnijdeju čempionāti.