Improvizācijas teātris Playback

Vadītāja: Katrīne Suta - Pranča

Teātra pulciņš ir vieta radošumam un sevis izpausmei. Teātra pulciņa skolēns spēj sevi izsmēģināt visdažādākajos tēlos, izaicināt savu komforta zonu un iegūt pašpārliecinātību kopā ar jānāk zināšanām. “Šogad teātra galvenie divi virzieni ir klasiskais un improvizācijas teātris. Abi šie virzieni ir populāri un izaicina skolēnu ļoti atšķirīgos veidos. 

Teātra pulciņa nodarbības ir svarīgas bērnu valodas nostiprināšanai, pilnveidošanai, runas kultūras izkopšanai, kā arī  artikulācijas nostiprināšanai. Skaidra un pareiza runa sekmē mācību darbu, uzlabo savstarpējo saskarsmi.

Klasiskais teātris dod iespēju iepazīt sevi no citas puses, izprast uzstāšanās kultūru un attīstīt svarīgas publiskās uzstāšanās spējas. Savukārt improvizācijas teātris ir teātra forma, kurā aktieri visas ainas izspēlē bez iepriekš sagatavota scenārija, vadoties daļēji vai tikai no skatītāju ieteikumiem par tēmām, tēliem, vietām vai īpašībām. 

Improvizācijas teātris var pastāvēt visu žanru ietvaros. Improvizācijas procesu un iemaņas pielieto arī citās nozarēs, piemēram, komunikāciju spēju, radošuma un komandas saliedēšanas treniņos. Playback teātris ir improvizācijas teātra veids. Performances laikā katram skatītātajm ir iespēja kļūt par izrādes līdzautoru un varoni vienlaicīgi, burtiski ieraudzīt sevi no malas un ne tikai ieraudzīt savas sajūtas, bet arī izdzīvot tās vēlreiz. Katra performance rodas skatītāju acu priekšā un vairs nekad nevar tikt atkārtota. Šādu interaktīvo teātri pirms 40 gadiem izdomāja amerikānis Džontans Fokss (Jonathan Fox), savienojot improvizācijas teātri ar psihodrāmu.